Atklājot sevi un pasauli

img_4076Kad trūkts, ir jāmeklē. Pasaule ir tik plaša, cik Tu esi gatavs to atklāt. Ikdienas darbs jaunatnes jomā ir notikumiem bagāts un pieturas punkti tajā ir reti sastopami. Gatavošanās, pasākumi, projektu aktivitātes, jauniešu vakari, aizraujošas galda spēles, radošās mākslas darbnīcas ir jauniešu centru ikdiena Latvijā. Pateicoties Šveices Konfederācijas un Latvijas sadarbības programmas finanšu instrumentam Latvijas teritorijā dažādos novados darbojas 26 multifunkcionāli jauniešu iniciatīvu centri. Daudzas vietās šīs programmas ieguldījums ir devis startu jauniešu aktivitātēm un aktīvai sociālajai dzīvei

17.oktobra rītā vairāk, kā divdesmit Latvijas jauniešu centru darbinieki sev atklāja tālo Šveici. Patiesība, tas bija, kas vairāk, kā atklāt vienkārši svešu zemi.  Studiju vizīte uz Šveici notika pateicoties gādīgajiem Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūras darbiniekiem Ditai Usārei,  Vitai Vodinska  un projekta autorei Aijai Ribai. Vizītes programma epastā liecināja, ka darba un piedzīvojumu būs daudz, bet patiesībā, tā bija aisberga redzamā daļa. Nonākot svešā valstī, ceļotājs ir gatavs dažādām iepriekš stereotipiski izveidotām situācijām, kas radušās meklējot informāciju par vizītes valsti. Tā, iespējams, ir satikšanās ar sevi, savu spēju apzināšanās, savu prasmju pārbaude realitātē, kā arī izkāpšana no savas komforta zonas

Pēc garā pārlidojuma pirmdienas pēcpusdienā Latvijas jaunatnes darba jomas speciālisti tikās ar jauniešu organizāciju Euforia (vairāk http://www.euforia.org/ ) pārstāvēm smaidīgo Maliku un draudzīgo Natāliju, kas kopā ar Latvijas grupas vadītāju Eviju Rudzīti iepazīstināja grupas dalībniekus ar kolēģiem,  atklājot Latvijas jaunatnes darbinieku kolorītu.  Darbs jaunatnes jomā Latvijā ir drošās un spēcīgās rokās, jo katrs šīs grupas dalībnieks vizītes laikā pierādīja, ka ir punktuāls darbinieks, zinošs profesionālis un radoša personība, kas savu darbu uztver nopietni un tur rūpi pār to. Šajā vakarā notika arī iepazīšanās ar jaunatnes jomas darbiniekiem pašvaldībā un ielu jaunatnes darba jomas pārstāvi. Pirmie iespaidi rosināja domāt, ka turpmākajās dienās būs daudz jaunā šajā jomā. Šajā vakarā aizceļojušie latvieši guva jaunu pieredzi arī kulinārijas jomā, jo iespējams pirmo reizi tika garšota plātsmaizes ar kartupeļiem, ķirbju pildījumu un sīpoliem.

Otrā vizītes diena grupa devās izbraukumā ārpus Ženēvas, šis brīdis bija iepazīšanās ar Šveices ainavu pa ceļam uz Reno. Šajā pilsētā dalībnieki iepazinās ar darbu jaunatnes jomā apmeklējot Centre Transit, Crisser (vairāk www.crisser.ch ), kurā dalībniekus uzņēma centra animatori, sociālie darbinieki Sebastians un Džamals. Tikām uzņemti viesmīlīgi un apburti ar aizrautību, ar kuru šie cilvēki darbojas. Uzzinājām šī centra darbības struktūru, metodes un kopā darbojāmies grupās, atklājot jaunatnes darba nianses un iepazinām sevi un savus kolēģu.

Šajā dienā iepazināmies ar vēl vienu jauniešu centru Reno centrā ( vairāk www.renens.ch ) un darbiniekiem Nikolasu un Dāvidu. Šī centra darbinieki mums atklāja Latvijā vēl mazpazīstamu darba virzienu – jaunatnes darbs ielās (youth work outdoor/ street worker), kas būtībā ir jaunatnes darbinieks/ sociālais darbs ar jaunatni ielās. Šī ir prakse, ko abās minētajās pilsētās organizē un subsidē pašvaldības līmenī. Latvijas jaunatnes jomas darbiniekiem šī pieredze bija gan jaunatklājums, gan iespēja aizdomāties, kā un vai tas darbotos Latvijas situācijā.

Trešā vizītes diena sniedza iespēju iepazīt Ženēvas jaunatnes darba jomu, apmeklējot jauniešu centrus, pulcēšanās vietas un sociālā dienesta informācijas punktu. Darba dienas pirmajā daļā grupas dalībnieki iepazina organizācijas „Euforia” darbības virzienus, izmēģināja dažas no darba metodēm, kas noteikti atradīs vietu Latvijas jauniešu centru ikdienā. Dienas otrā puse noritēja darbojoties darba grupās, kas veica pētījumus jaunatnes darba aspektos Šveicē. Šī pēcpusdiena atklāja studiju vizītes dalībniekos daudz jaunā katra apmeklētā institūcija, jauniešu centrs, neformālā tikšanās vieta pierādīja, ka jaunatnes darbam abās valstīs ir daudz kopīgu aspektu, bet arī daudz novitāšu, kas ir aprobējamas Latvijas apstākļos. Skeitparks pašā pilsētas centrā neatstāja vienaldzīgu nevienu viesi, kurā darbojās arī jaunatnes ielu darbinieki. Jauniešu centrs, kura sešos stāvos sadzīvo dažādas jomas, sākot no pirmsskolas, līdz jauno mūziķu tikšanās vietai un izstāžu zālei. Sociālā dienesta informācijas punkts, kura uzdevums ir iedziļināties un atrisināt tik dažādo klientu situācijas. Vakarpusē grupas tikās īpašā pilsētas vidē, kur savu pastāvēšanu ir izcīnījuši neformālie jauniešu grupējumi, jaunieši, kas pulcējas savu interešu vienoti. Šeit sprādzienu pārdzīvo, gan krāsas, gan jauniešu idejas, vienaldzīgs nepalika neviens no Šveices viesiem. Tikšanās ar šiem jauniešiem viņu jauniešu pulcēšanās vietā bija iespaidīgs notikums, jo šī vieta vēstīja par to, ka divu vienādu cilvēku uz pasaules nav. Dienā piedzīvoto gribētos salīdzināt ar preses izdevumu apskati. Skaistā Šveice piedāvāja apskatīt bagātīgai informācijai pārpilnu glancētu žurnālu un avīzi, kas atklāj pavisam citu šīs zemes šķautni.

Emocijas „nogludināja” Ženēvas ezers, kurš gatavojās vakaram un nelielai fondjū restorāniņš. Šveicieši ar lepnumu demonstrēja, to cik skaists un relaksējošs varbūt šāds vakara noslēgums.

Ceturtās studiju vizītes diena mudināja domāt par iegūtajām atziņām, meklēt iespējas, kā uzlabot sava jauniešu centra darbību. Iespējams, kādas idejas darba metodēs vai telpu fiziskos risinājumus, vai iespējams mainīt kaut ko savā darba ikdienā. Katrs no studiju vizītes grupas dalībniekiem savas sajūtas materializēja tās pasakot, uzrakstot. Šī diena iespējams, bija visgrūtākā, jo analizēt sevi un sajūtas, kas manī ir radušās pēc tik notikumiem un sajūtām bagātas nedēļas nav viegli.

Notikumi un cilvēki mūsos atstāj pēdas. Šobrīd arī Šveice ir atstājusi savas „pēdas” daudzu latviešu pratos, dzīvēs. Kādu brīdi pēc brauciena, vēl ir daudz domu, kuras ir grūti apkopot, tās vēl kādu brīdi būs jākārto. Pie šīs nedēļas notikumiem un redzētā ikviens tās dalībnieks atgriezīsies vēl bieži, jo katrs devās mājup ar pilnu sirdi, jo šī zeme atklāja mums, ne tikai Šveici, bet arī Latviju. Tagad mana pasaule kļuva lielāka par 30 tautiešiem, ar kuriem man ir kopīgas rūpes un rosība jaunatnes darba lauciņā. Un Latvija, taču ir tik liela, cik mēs to lielu redzam.

Teksts: Gunita Prokofjeva, Balvu Bērnu un jauniešu centra JIC „Dinamīts” speciāliste darbam ar jaunatni

gunita.prokofjeva@gmail.com

img_3052 img_3116 img_3193 img_3285 img_3750 img_3899

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s